هنرمندنیوز: از چندی پیش، و به ویژه پس از سکته مغزی “آلن دلون”  (زاده ۱۹۳۵)، هنرپیشه بنام فرانسوی، در سال ۲۰۱۹، ماجراهای بسیاری پیرامون یکی از زیباترین مردهای دنیای سینما در دوران خویش، در گرفته است. دز آغاز، هیاهوی سه فرزند “آلن دلون” پیرامون سوء استفاده ی “هیرومی رولن”، یک زن ژاپنی، که پرستاری او را می کرد و زندگیش را اداره می نمود، بالا گرفت. با شکایت از این زن به دلیل “سوء استفاده” از ناتوانی جسمی و روانی  پدرشان و راندش از خانه او به کمک وکیل، شکایت در برابر دادگاه و  رای قاضی در ماه ژوئیه گذشته، ماجرا آرام گرفت. اما دیری نپائید که فرزندان خود به جان یکدیگر افتادند و با پرخاش و واخواهی از یکدیگر در همه رسانه ها، رسوائی برپا نمودند. این سه فرزند، “آنتونی” (۵۹ ساله) ، “آنوشکا” (۳۴ ساله)   و “الن-فابین”  (سی ساله)هستند.

تیر نخست را “آنتونی دلون”، فرزند بزرگ “آلن دلون” شلیک کرد، که پیش تر، درکتابی همه تلخی ها و ناکامی های زندگی با پدر سرشناسش را برملا کرده بود. او که بزرگترین فرزند “الن دلون” است، دز روز سوم ژانویه ۲۰۲۴، در رسانه ها گفت که او و برادرش،  شکایتی علیه خواهرش “آنوشکا” به دلیل پنهان کردن نتایج تست های مغزی انجام شده  روی پدرشان در سویس، بین سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲، از آنها، به دادگاه ارائه کرده است. به گفته وی، این پنهان کاری ها، که برای سود شخصی انجام گرفته، سلامتی پدرشان را به خطر انداخته  است. چرا که بدین ترتیب راه را برای به کار بردن  خشونت روانی، بد رفتاری فیزیکی و سوءاستفاده ازاو باز گذاشته است.

“الن دلون” نیز، به گفته وکیلش، با ابراز ناخشنودی از این پرده دری پیرامون مسائل خانوادگی در رسانه ها، گفت می خواهد از پسرش “آنتونی” شکایت کند.  این هنرپیشه ۸۸ ساله افزود که هدف “آنتونی”، آسیب رساندن به آبروی خواهرش است که همواره نزدیک ترین فرزندش به او بوده است.  “الن دلون” با گفتن این که “آنتونی” خشن است و در همه این سالها چندان به وی نرسیده است، می افزاید که برملا کردن این ماجراها در رسانه ها برای تبلیغ کتابش “بین سگ و گرگ” که در آن “آنتونی” از رابطه دشورا با پدرش و خشونت وی  نسبت به او پرده بر می دارد، در گرفته است. “آلن دلون” از وی می خواهد که دست ازسر او و دخترش بکشد.  البته دشواری خانوادگی تنها به “آنتونی” نسبت داده نمی شود، بلکه برادر کوچکس “آلن- فابین” هم از روابط سخت با پدرش سخن می گوید.

در پی این جنجال، “آنوشکا” نیز گفت که می خواهد علیه برادرش، به انهام انگ زدن، تهدید و آزار روانی شکایت کند.

گفتنی است که “آلن دلون” از دارائی بزرگی در فرانسه و سویس برخوردار است که از میزان  دقیق آن خبری در دست نیست اما می توان گفت، با در نظرگرفتن مجموعه های هنری، خانه و زمین های بزرگ و نیز در آمد ناشی از نمایش فیلم هایش، به چندین میلیون یورو می رسد.

می دانیم که او در حدود ۹۰ فیلم، که شماری از آنها کلاسیک های دنیا سینما هستند، به کارگردانی شخصیت های برجسته این هنر، از جمله “آنتونیونی”، “ویسکونتی”، “جوزف لازی”، “گدار” ..، بازی کرده است.

کلکسیون آثار هنری ای که او از سالهای ۱۹۶۰ خریده، از جمله شامل نقاشی های قرن های شانزدهم و هفدهم و نیز نوزدهم می شود که نماینده اش “جریکو” نقاش دلپسندش است.  او در ماه ژوئیه، به کمک دخترش “آنوشکا”، ۸۰ قطعه از این آثار را در یک حراجی به فروش گذاشت که ۸۰ میلیون یورو برایش به ارمغان آورد. یکی از آنها تابلوئی بود از “اوژن دولا کروآ” که از چهل سال پیش در بازار هنر دیده نشده بود. این تابلو به مبلغ ۷۷۵٫۱۰۰ یورو به فروش رفت.

پیش از آن هم، در سال ۲۰۰۷، حدود ۴۰ اثر مدرنی را که درمجموعه اش داشت، به مبلغ ۸٫۷۴۰ میلیون یورو به فروش زساند.

اینها بخشی از دارائی های او هستند که به فروش رسیده اند. چون فروش کلکسیون تفنگ ها و ساعت های او نیز پول بسیاری برایش به ارمغان آوردند.

البته “آنتونی دلون” می گوید که هدفش دارائی پدرش نیست چون سرنوشت آن روشن است. بنا بر خواست “آلن دلون”، خواهرش ۵۰% و هر کدام از برادران ۲۵% این دارائی را خواهند برد. بلکه هدفش نگه داشتن پدر در خانه ی بزرگ ودلبندش در یک شهرستان فرانسه  وهمچنین ادامه درمان اوست.  در خالی که خواهرش می خواهد او را، بدون در نظر گرفتن دلبستگی او به مکان زندگی و درمان هائی که دارد، به سویس ببرد که در آنجا مالیات بر ارث نزدیک به صفر است.

گفتنی است که “آنتونی”  ثمره ازدواج “آلن دلون” با “ناتالی” (تنها همسر رسمی این هرنپیشه)، هنرپیشه و کارگردان و “آنوشکا” و “آلن فابین”، ثمره زندگی با “روزالی فان برمن”، مانکن هلندی هستند.  البته گهگاه قرزندان دیگر به رسمیت شناخته نشده توسط این هنرپیشه، ماجرا ساز شده اند. اما، به ویژه شکایت یکی از آنها “آری بولونی” به جائی نرسید.

به هر رو “الن دلون” در گفتگو هایش با رسانه ها، در پی سکته مغزی اش در سال ۲۰۱۹ و همچنین در یک فیلم مستند به نام “آلن دلون در برابر دنیا”، در سال ۲۰۲۱،  به تنهایی در زندگی، سایه ی رفتگان و دشواری زیستن انگشت گذاشت و خواستار قانونی شذن  کمک به مرگ خود خواسته  شد. او در آن سال اما دجار بیماری سخت تر کنونی نشده بود و  حتا سخن از آخرین فیلم بزرگش به کارگردانی یک زن می گفت.

به هر رو زندگی بازیهای خود را دارد و بخت دار ترین انسان ها هم در برابر پیچیدگی دشواریهای خانوادگی و درد های پیری ناتوان می مانند…

«شهلا رستمی»