هنرمندنیوز: به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سه شنبه دهم بهمن ماه در حاشیه حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری و پاسخ گویی بی واسطه به سوالات مردم، در جمع خبرنگاران از راه اندازی سامانه مردمی نظارت بر فضای مجازی خبر داد و گفت: این سامانه در سه ماه آینده رونمایی می‌شود و در همه حوزه ها می خواهیم تحول ایجاد کنیم چرا که حکمرانی در حوزه فرهنگی درحال پوست اندازی است و از تصدی‌گری دستگاه های حاکمیتی به سوی میدان داری مردم حرکت می‌کنیم.

وی افزود: در ۲ سال گذشته در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه این سیاست را به خوبی جلو بردیم و در همه بخش ها تلاش می کنیم مسیر ورود موثر مردم به حوزه مدیریت فرهنگی را تسهیل کنیم.

اسماعیلی با بیان اینکه در فضای مجازی مردم باید عهده‌دار امر نظارت باشند و برای ارتقای وضع موجود تلاش کنند، گفت: همه دلسوزان در مورد پیام رسان های داخلی، خارجی و شبکه های نمایش خانگی انتقادات جدی دارند. در فضای مجازی رسانه ها و کانال های با بیش از پنج هزار عضو را ثبت می کنیم که گام مهمی به‌شمار می رود و سامانه آن را نیز طراحی کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که شورای عالی فضای مجازی در این مورد مصوبه دارد، تصریح کرد: بر این اساس این اقدام الزام قانونی دارد و از طرفی هیات نظارت بر مطبوعات، خبرگزاری ها و پیام رسان‌ها نسبت به این موضوع هم مسؤولیت دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: فرصتی قانونی را تدارک دیدیم تا همه کسانی که در پیام رسان های داخلی و خارجی کانال و صفحه شخصی بالای پنج هزار عضو دارند آن را در این سامانه ثبت کنند. وزارت فرهنگ مسؤولیت نظارت بر همه مجوزهایی که در فضای حقیقی برعهده دارد را در فضای مجازی نیز عهده‌دار است که از جمله آن می توان به حوزه نمایش خانگی اشاره کرد.

وی با بیان این‌که نظارت بر سریال‌های خانگی بر عهده همکاران ما در سازمان صدا و سیما است، گفت: فیلم‌های سینمایی باید در وزارت ارشاد بررسی شود به همین دلیل در حال طراحی سازوکار جدیدی برای آن هستیم. در شبکه‌های اجتماعی و نمایش خانگی چند ده هزار فیلم بارگذاری شده که به‌دنبال تغییر جهت آن هستیم و ان شاالله وضعیت فعلی اصلاح خواهد شد. مردم از میزان نظارت بر این حوزه گلایه دارند و البته باید توجه داشت در مورد این مسأله مشکل حقوقی وجود داشت، نظارت بر این حوزه را در مجموعه سازمان سینمایی متمرکز می‌کنیم که تحولی مهم خواهد بود.

فیلم‌های امیدبخش و آگاهی‌بخش به بخش داوری جشنواره راه پیدا کرد

اسماعیلی در ادامه گفت: ما نسبت به برخی آثار سینمایی انتقاد داریم و رویه در این ‌حوزه اصلاح می‌شود. امسال در جشنواره فیلم فجر همه فیلم‌هایی که به بخش داوری راه پیدا کرده‌، امیدبخش هستند و در آن‌ها سیاه‌نمایی وجود ندارد و برای مردم امید بخش و آگاهی‌بخش هستند.

وی با تاکید بر این‌که برخی از فیلم‌های این دوره از جشنواره فجر آگاهی نسبت به گذشته تاریخی ایجاد می‌کند، اظهار کرد: در این دوره از جشنواره فیلم‌هایی درباره مفاخری مانند شهید کاظمی، شهید شیرودی، شهید زین‌الدین و واقعه عاشورا وجود دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تاکید کرد: جلوگیری از سیاه‌نمایی، خشونت، ترویج بی‌بندوباری و حفظ حریم خانواده برایمان یک مساله جدی است و همکاران من مکلف هستند در این زمینه نظارت کنند و با همکاری اصحاب هنر آسیب‌ها را کاهش دهند.