هنرمندنیوز: محمد خزاعی در جلسه هم‌اندیشی با فعالان حوزه سینمایی خوزستان که امروز چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ در محل سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، با تاکید بر این‌که اگر بخواهیم کاری در حوزه سینما شکل بگیرد باید توجه جدی به استان‌ها داشته باشیم، گفت: بدنه سینمایی حرفه‌ای کشور فقط از تهران نیستند و در صورت بررسی می‌بینیم بیش‌تر هنرمندان و فعالان بزرگ سینمای ما بعد از انقلاب و حتی قبل از انقلاب از شهرستان‌ها هستند که برخی از آن‌ها به دلایلی مجبور به مهاجرت و فعالیت در تهران شدند.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه تحقق عدالت فرهنگی هدف و شعار ما است، افزود: اگر بخواهیم هنرمندان سینما به تهران مهاجرت نکنند و با هدف این‌که تحقق عدالت فرهنگی در استان محقق شود باید امکانات، تجهیزات و منابع مالی را عادلانه تقسیم کنیم.

او با اشاره به این‌که جریان تولید فیلم در گذشته به جریان اقتصاد کارگردان‌ها و حضور سرمایه‌دار منحصر بود، اظهار کرد: امروزه بنیاد سینمای فارابی فرصت ثبت نام در سایت و ارسال آثار را به افرادی که می‌خواهند کارگردان شوند می‌دهد که در صورت کسب امتیاز از آنها دعوت به عمل می‌آید.

خزاعی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۵۰۰ هنرمند از سراسر کشور ثبت نام کردند و نزدیک به ۸۰ نفر از ان ها پروانه کارگردانی اولیه گرفتند.

او با اشاره به این‌که آیین‌نامه تهیه‌کنندگان استانی تدوین شده است، گفت: این‌ آیین نامه در آینده نزدیک ابلاغ خواهد شد تا اگر تهیه‌کنندگان استانی برای تولید فیلم در داخل استان خود اراده کنند مجوز اعطا شود.

او با بیان این‌که رویداد ملی انیمیشن مصوب شد و در سال آینده نزدیک آغاز به کار خواهد کرد، افزود: تجهیز زیرساخت‌ها، حل مشکل تهیه‌کنندگی و کارگردانی و تقویت وجه صنفی در استان‌ها از مهم‌ترین اقداماتی است که در حال پیگیری و انجام آن‌ها هستیم.

رییس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: مساله تولیدات سینمایی در انجمن جوانان سینمای ایران ۵ فیلم سینمایی در سال سهمیه دارد که از استان‌ها انتخاب و معرفی می‌شوند.

وی با بیان این‌که دل مشغولی جدی برای من استان‌ها هستند، گفت: خانواده سینمای ایران ۲۶ هزار نفر هستند. بنابراین ما باید نگاه جامع و کاملی به همه‌ی این خانواده داشته باشیم. براساس این نگرش بسیاری از برنامه‌های ما در سازمان سینمایی توجه جدی به استان‌ها دارد.

خزاعی با بیان این‌که انجمن سینمای ایران ۷۰ درصد اعتبارات خود را به شهرستان‌ها اختصاص داده است، افزو: در بودجه سال ۱۴۰۳ استان‌ها برای اینکه درخواست شما محقق شود از نماینده های مجلس درخواست داشته باشید که بودجه استانی مصوب کنند تا هر استان بودجه جدا برای توسعه سینما داشته باشد.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی سینما نیز گفت: براساس برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته، شهرستان‌هایی که بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند از سالن سینما برخوردار خواهند شد.