هنرمندنیوز: به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی؛ محمد خزاعی در برنامه صف اول شبکه خبر در روز چهارشنبه (۱۰ آبان ماه) حاضر شده و بخشی از تحولات، دستاوردها و اقدامات سازمان سینمایی در دو ساله اخیر را تشریح کرد. در بخش دوم این گفتگو با اجرای مهدی خسروی آمده است:

کلنگ حل مشکل مسکن هنرمندان را خواهیم زد

در همین شورای عالی سینما ما بحث مسکن را داشتیم ، من یک آماری گرفتم از صنوف سینمایی، جا دارد یک تشکر هم بکنم از خانم مرضیه برومند، شخص خانم برومند که انصافا پای کار هستند در رفع مشکلات صنفی هنرمندان ، پیرو مصوبه شورای عالی سینما اماری در خصوص سینماگران فاقد مسکن گرفتیم که دیدیم تقریبا ۱۸۰۰ نفر در تهران فاقد مسکن هستند و بالای ۶۰۰ نفر در شهرستان ها، فهرست و مکاتبات پیرو هماهنگی‌های قبلی ارائه شده و به امید خدا زمین مشخص می شود تا طی دو سال یا سه سال ساخته شود. بالاخره ما کلنگ جریان حل مشکل مسکن هنرمندان را خواهیم زد.

مشکلات بیکاری، رفاه، بیمه، مالیات ، بازنشستگی با سیاسی کاری حل نمی‌شود

همچنین، معتقدم در حوزه بازنشستگی سینماگران ما مشکللات اساسی دارند، من بعضی وقت‌ها به این دوستان می گویم به جای این که این قدر کار سیاسی و سیاسی کاری کنید، بیانیه بنویسید، صبح بیدار می‌شوید چایی یا قهوه می‌خورید بعد یک بیانیه می‌نویسید، به جای این، لطف کنید بنشینید راجع به مشکلات اساسی هنرمندان صحبت کنید چرا شما بعنوان کسانی که باید این کار را انجام بدهید برنامه جامع و کاملی ندارید؟ چرا درگیر مسائل سطحی و غیرصنفی می شوید؟ چرا نمی آیید بپردازید به نیازها و مسائل واقعی خانواده سینما؟ما الان فقط ۶ هزار هنرمند در تهران و نزدیک به ۲۰ هزار نفر در شهرستانها داریم که این مشکلات عدیده گریبانگیر آنهاست!!

تا کی می‌خواهید اختلاف افکنی کنید؟

چرا نباید دست به دست هم دهیم این مشکلات را مرتفع کنیم؟ تا کی می‌خواهید شما بهره گیرید از این مسائل و اختلافات و تا کی می خواهید اختلاف افکنی کنید ؟ از این اختلاف افکنی به چه می رسید شما ؟ در حوزه صنفی این مسائل مهم است، من برای انسداد، انقباض و تعطیلی نیامدیم!!!

بعضی وقت‌ها، این دوستان انتظار دارند که من مثل برخی از مدیران قبلی، حرف‌هایی بزنم، یک چیزی شعله‌ور کنم، بگویم تعطیل می کنم. نه عزیزم!!! من برای تعطیلی نیامده‌ام، من برای احیا و بقا آمدم، ما برای کمک کردن آمدیم، و من از جنس خانواده سینما هستم، تصور ذهنی بعضی از این مدیران در بعضی از این نهادهای صنفی کاملا اشتباه است، مطمئن باشید من برای بسته شدن این جا نیامدم. دولت برای این نیامده که ببندد، سیاست های فرهنگی دولت نیست. ما برای انقباض و انسداد نیامدیم. ما آمدیم راه را باز کنیم ، همین را هم نشان دادیم. الان شما دارید با من صحبت می کنید من مدعی جریان اقتصادی سینما هستم، مدعی جریان زیرساخت‌ها هستم، مدعی جریان تولید هستم ، با آمار و نمودار ، البته این نمودارها را هم به شما دادم پخش کنید مثل این که آماده نشد که کاملا مشخص شود.

چرا بعضی‌ها از رونق سینمای ایران ناراحتند؟ ناراحت هستند از این که مردم شادند به سالن سینما می روند ؟ ناراحت هستند از این که به شهرستان ها توجه می شود ؟ ناراحتند از این که کسب و کارها رونق بگیرد و …

سوال: مشخصا مخاطب‌تان چه کسانی هستند؟

پاسخ : خودشان متوجه می شوند ، کسب و کارها رونق بگیرد ، مشخص است در همین نامه‌هایشان و نوشتن‌هایشان ، از دل جامعه اقلیت، خانواده سینما که درگیر این مسئله نیستند، خانواده سینما دنبال این هستند که بتوانند کار کنند و مشکلات اقتصادی شان حل بشود، بتوانند رونق اقتصادی و فرهنگی داشته باشند.

تلخ است که یک کارگردان برای ۲۰ میلیون تومان پشت در بایستد

شما ببینید خیلی تلخ است که یک کارگردان محترم سینما، نویسنده و فیلمنامه‌نویس یا یک متفکر و یک آهنگساز و یا یک عضو خانواده سینمای ایران بیاید برای ۲۰ میلیون، ۳۰ میلیون تومان پشت در اتاق تو، جای شرم دارد، آن وقت یک عده‌ای قلیل که مسئولیت صنفی دارند دنبال ماجراجویی شخصی و سیاسی خویش هستند!!!

ما همگی باید این مشکلات را مرتفع کنیم ، این عده می‌آیند اختلافاتی ایجاد می کنند و فکر می‌کنند با این اختلاف سینما می‌تواند مسیر رشد پیدا کند یا متعالی شود و یا اتفاقاتش برطرف شود ، حال آن که همدلی و هم گرایی باعث می شود سینما به نقاط خوبی برسد، البته من مسیر خودم را می روم و به این چیزها هم کار ندارم ، همین دو سال هم، بنده کاری به این حاشیه سازی ها نداشتم، اگر کار داشتم نمی توانستم در سینما مدیریت کنم ،

کارخانه بیانیه‌نویسی !!!!

من گاهی، به شوخی می‌گویم یک کارخانه بیانیه نویسی هست در یک جایی، فکر کنم ۱۷۰ بار تا حالا بیانیه داده، یعنی صبح به صبح که بیدار می شوند – یکسری سایت هم داریم- آنها هم بلند که می شوند بو می کنند تا خبر منفی پیدا کنند می نویسند، این ها، اول بلند می شوند چایی و قهوه شان را می خورند و بعد فکر می کنند ، می گویند امروز چه بیانیه ای بدهیم؟ عزیزان من، بزرگوارانی که در خانواده سینما که خیلی اقلیت هستید، ۲۶ هزار نفر در خانواده سینمای ایران داریم که باید برایشان کاری کنیم.

وقتی مدام به حاشیه می‌پردازید اصل را فراموش می‌کنید

چرا برای بازنشستگی خانواده سینما تا الان نهادهای صنفی برنامه‌ریزی نکردند ؟ چرا اقدامی نکردند ؟ چرا در دولت‌هایی که با خودشان همراه بودند اقدام اساسی نکردند ؟ ما‌ الان رفتیم با شورای عالی تامین اجتماعی جلسه گذاشتیم، خود خانم برومند هم حضور داشتند، کارگروه مشترک گذاشتیم و به شدت پیگیر هستیم تا موضوع بازنشستگی سینماگران و ترمیم حقوق پایه اصلاح و حل شود. می دانید که اعضا سینما – همین متفکرین، کارگردانان صاحب نام و فیلمسازان ما با حداقل حقوق بازنشستگی بازنشست می‌شوند ؟ با حداقل حقوق کارگری؟ چه کسی باید اقدام کند ؟ در واقع، این نهادهای صنفی هستند باید پیشقدم شوند. دوستان من! وقتی همواره به مسائل حاشیه می پردازید اصل را فراموش می کنید. در جریانات صنفی، رفاهی، بحث مالیات ، یا بحث ۲۰۰ بیماری خاص که برخی همکاران ما گرفتار آن تا هستند، در همین سینما دچار مشکلات عدیده هستند ، دیگر نمی توانند کار کنند ، کجا باید به این‌ها توجه کند ؟ معلوم است من دولت، نهاد صنفی، آنها باید بخواهند در کنار من قرار بگیرند من دولت بتوانم برنامه ریزی جدی بکنم ، هر چقدر این مسائل در عالم سینما مطرح می شود، توسط کسانی که دوست ندارند سینما رونق بگیرد بازدارنده های زیادی پیش می آید، دوست ندارند اقتصاد سینما را ببینند ، می خواهم خدمت تان عرض کنم ،

ناراحت و عصبانی نباشند. بالاخره سینما رونقش دست من نیست، دست همین هنرمندها و خانواده سینماست، خودشان پای کار آمدند و خدا هم لطف کرد و اتفاقات خیلی خوبی دارد می افتد، شاید آنها گمان میپکردند در این دولت باید سینما تعطیل و درهای سینما بسته شود، اقتصادی وجود نداشته باشد، رونق نداشته باشد تا به اهداف سیاسی خودشان برسند.

ما نگاه سیاسی نداریم، ما نگاه فرهنگی داریم این نگاه سیاسی شما در دهه ۸۰ تمام شد، آقایان تا کی میپخواهید این جریان را ادامه بدهید؟ من این نکته را می گویم خودشان متوجه می شوند. دوستان، ۲۴ ساعته، دم از قانون هم می‌زنند ولی خودشان، در همه مراحل کاملا بی قانونی می‌کنند.اگر کسی در هر جای این جامعه یا در یک کشور دیگر ، بیاید فراخوان بدهد، بر علیه نظام ، دولت و حاکمیت فعالیت کند، کشف حجاب کند، جنبش راه بیاندازد ، مردم را دعوت به راهپیمایی و حتی، اغتشاش کند ، بعد اگر مرجعی با آن برخورد قانونی بکند ایا یک گروهی باید بیایند به این برخورد قانونی معترض شوند؟

سازمان سینمایی که نمی تواند کسی را ممنوع الکار کند

سوال: اشاره‌تان به این بازیگران نیست که ممنوع فعالیت شدند؟

پاسخ: به خیلی چیزها است. یکی بازیگران که چون اشاره کردید توضیح می‌دهم. من نمی‌خواستم مصداقی عرض کنم ، باید بیاید از برخورد غیرقانونی دفاع کند ؟ این دو شکل بیشتر ندارد یا حتی هم تفکر آن رفتار غیرقانونی هستی یعنی تو دوست داشتی این اغتشاش باشد و فلان باشد و فلان باشد یا تو متوجه نیستی، قانون که برای هم مرجعیت دارد در سراسر دنیا ، مگر می شود رفتار غیرقانونی مرتکب شوید و قانون‌برخورد نکند؟

مگر می شود رفتار غیرقانونی مرتکب شوید و قانون‌برخورد نکند؟ اصلا، شما در یک کشور دیگر هم باشید وقتی کار غیر قانونی انجام می‌دهید با شما برخورد می‌شود و تو می‌پذیری که داری کار غیر قانونی انجام می‌دهی و با تو برخورد شود ، چرا مدافع این‌ها می‌شوید؟ بیایید مدافع چیزهایی شوید که الان در سینما رها شده است و باید فکری به حالش کنیم. یا مثلا راجع به مسائل اخیری که شما گفتید ، اولا این همکار ما مصاحبه‌ای که کرده بود برای الان نبوده و از خیلی وقت پیش این مسئله مطرح شده مبنی بر اینکه کسانی که کشف حجاب کردند ،نمی توانند بازی کنند. این چیز جدیدی نبوده و الان هم، اعلام نشده است. ۵۰ بار پارسال هم اعلام شده بود مگر این که رویه شان را عوض کنند ، باید رویه شان را عوض کنند بگویند ما نمی خواهیم این طوری باشیم و قوانین رازی پا بگذاریم. وقتی پافشاری دارند بر این امر چه کار باید برایشان کنیم؟ دوم این که این دوستان متوجه نیستند یا خودشان را به بیراهه می زنند که ما متوجه نیستیم ، سازمان سینمایی که نمی تواند کسی را ممنوع الکار کند، سازمان سینمایی اصلا حق این کار را ندارد، بارها هم این را توضیح دادیم باز می‌خواهند درمطالب شان اذهان را منحرف کنند.

مرجع قانونی ما یا قوه قضاییه است یا دستگاه‌های امنیتی، پس طبیعتا، تصمیم‌گیری راجع به این ها در جای دیگر انجام شده است، اگر همکار ما در سازمان سینمایی متناظر به قوانین و دستورالعمل ها ابلاغ می‌کند بله ، کشف حجاب کردند، ایستادند پای این قضیه و تا وقتی مرتفع نشود نمی‌توانند کار کنند چیز واضح و آشکاری است، چرا این قدر سختش می‌کنید؟ من دوست داشتم یک دفعه این دوستان به جای دفاع از ناحق یک باره به حق سخن می گفتند ،

می‌خواهم عرض کنم که خانواده سینمای ایران ۲۶ هزار نفرند، یک اقلیت صد نفره نیستند که برای سینمای ایران دارند تصمیم می گیرند و ما سازمان سینمایی جمهوری اسلامی ایران هستیم، خانه سینمای جمهوری اسلامی ایران هستیم و بر اساس همین باید اقدام کنیم . ما برای ۲۶ هزارو خرده‌ای عضو خانواده سینمای ایران که دلشان برای فرهنگ و منافع ملی و کشور می تپد و دارند فعالیت می کنند همه گونه اقدامات را کردیم یعنی برای مسائل رفاهی آن ها تلاش می کنیم. برای حوزه زیرساخت ها، آموزش، تولید، رونق گیشه و اقتصاد سینما و کشف استعداد در همه جای ایران نه فقط تهران .

بیاییم با همدلی و همگرایی فضای جدیدی تعریف کنیم. این که تا چه اندازه موفق می‌شویم نمی‌توانم قولی بدهم. من وظیفه‌ام است تلاش کنم برای سینما، برای جوان‌ها، برای بچه های شهرستان ها، برای جلب امکانات و بودجه ، برای همه این چیزها ، اینکه چقدر محقق شود یک بحث دیگر است و خدمت‌تان عرض می‌کنم که بیاییم برای یک همدلی و همگرایی که بتوانیم فضای جدیدی را در سینما تعریف کنیم.