هنرمندنیوز: به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، آئین افتتاحیه «رونمایی از زیرساخت‌های نوین سینمای ایران» با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی، هاشم میرزاخانی مدیرعامل مؤسسه سینماشهر و جمعی از مدیران سینماهای سراسر کشور و مدیران صنوف سینمایی چهارشنبه ۲۶ مهر در سینما فرهنگ تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم کلیپ یادواره‌ای از هنرمندان درگذشته آتیلا پسیانی، داریوش مهرجویی و شهدای فاجعه غزه پیش روی مخاطبان قرار گرفت. هاشم میرزاخانی مدیرعامل مؤسسه سینماشهر نیز با یادی از هنرمندان درگذشته، فاجعه غزه را محکوم کرد.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در آئین رونمایی «زیرساخت‌های نوین سینمای ایران» گفت: این روزها حال‌مان به خاطر اتفاقات غزه خوب نیست و جنایتی که شب گذشته رخ داد چهره سیاه اسرائیل را بیشتر از پیش به تصویر کشید. خوشحالیم که مسیر انحلال این رژیم به سرعت در حال پیش‌روی است. همچنین درگذشت بزرگان سینمای ایران داریوش مهرجویی و آتیلا پسیانی را نیز تسلیت می‌گویم.

وی با اشاره به اینکه هدف‌مان در این دولت عدالت فرهنگی بوده، افزود: تمام تلاش‌مان را کرده‌ایم که امکان بهره‌مندی از سینما را برای همه مردم فراهم کنیم، حوزه سینما پر جاذبه‌ترین هنر است، هرچند که برخی با ظهور رسانه‌ها پایان کار سالن سینما را اعلام کردند، اما در کشورمان هنوز هم تماشای فیلم در سالن‌های سینما معنا پیدا می‌کند. این در حالی است که طی ۲ سال گذشته نیز ساخت سالن سینما پیشرفت خوبی داشته؛ هر چند که هنوز با استاندارد جهانی فاصله داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه صنعت سینما باید تقویت شود، ادامه داد: البته که آمار فروش سینما در بهترین حالت خود قرار دارد، گفتن این نکته لازم است که باید در برخی از موارد بهتر عمل کنیم. مخاطب این روزها سینما را تنها محلی برای نمایش فیلم نمی‌داند؛ این مکان محلی فرهنگی و اجتماعی و محلی برای بروز احساسات و عواطف مردم است. پس بنای این دولت بر تقویت سینما است. ظرفیت سینمای ایران جای رشد بیشتری دارد. برنامه ما رونق حوزه فرهنگ و هنر است. شرایط باید طوری باشد که عوامل فنی و حرفه‌ای و سینماداران از وضعیت اقتصادی راضی باشند. ما هم برنامه داریم این وضعیت را تقویت کنیم و برای این موضوع با فن‌آوری‌های نو این عرصه را پیش می‌بریم.

صنعت سینما متعلق به گروه و شخص نیست

رئیس شورای عالی هنر یادآور شد: در دولت حمایت کافی از صنعت سینما وجود دارد. اخیراً جشن مهر سینما را برگزار کردیم و در آن وزارت فرهنگ بیشترین همکاری را با سینما داشتند. در دولت آقای رئیسی هیچ موردی از سینما مطالبه نداشتیم. ما مشکلی در حمایت از صنعت سینما نداریم و سینما در بهترین دوره خود است. از سوی دیگر سازمان سینمایی در رأس، سینماساز نیست ولی تجهیزات و فناوری و مجوزهای آن را فراهم می‌کند. شرایطی که موجب می‌شود جریان توزیع فیلم را تقویت کنیم.

وی با بیان اینکه مسیر توسعه طولانی است، ادامه داد: از مرحله نگارش داستان و تا مراحل پیش‌تولید و مراحل نمایش و پخش دوستان من همکاری‌های لازم را می‌کنند. خوشبختانه، مدیران و گروهی که برای رسیدگی به امور سینما گذاشتیم از جنس همین صنعت هستند و می‌توانند گشایش کار را انجام دهند. من به روند پیش‌رو و آینده سینمای ایران امیدوارم.

اسماعیلی اضافه کرد: عزم جدی ما در دولت بر این است که بتوانیم این هنر فاخر و مردمی را گسترش دهیم و امکان بروز استعدادهای نو و کشف ظرفیت‌های تازه را پدید آوریم. صنعت سینما متعلق به گروه و شخص نیست، متعلق به همه مردم ایران است. ما فیلم می‌سازیم تا با مردم صحبت کنیم و مردم دوست داشته باشند. ما باید شادی مردم را دوست داشته باشیم. سینما در ایران باید امیدآفرین باشد. جوانان و مخاطبان باید با دیدن آثار سینمایی حس افتخار و امیدواری به آینده پیدا کنند. محور کار ما تولید محتواست در این بیشتر در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. چراغ سینمای ایران با همت شما روشن نگه داشته شده و برای شما آرزوی موفقیت دارم.

قدردانی از چند سینماگر و یک نکته درباره داریوش مهرجویی

بعد از صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حضور وی، رئیس سازمان سینمایی و مدیرعامل مؤسسه سینماشهر از رضا بصیری مدیر سینما «مهتاب قزوین» به عنوان سینمادار نمونه، جمشید وفایی‌مجد مدیر لابراتوار مرکز گسترش فن‌آوری مجد به عنوان پیشکسوت عرصه لابراتوار و مرتضی شایسته مدیر هدایت فیلم به عنوان پیشکسوت در عرصه پخش آثار سینمای ایران تقدیر شد.

خزاعی با اشاره به مطالب مطرح شده در مراسم تشییع جنازه مرحوم مهرجویی درباره سینمای متفکر تاکید کرد: قرار نیست بیانیه‌ای اشتباه خوانده شود. حتماً در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران در زمینه سینمای متفکر توضیح خواهم داد که عکس یادگاری با سینمای متفکر گرفتن یعنی چه؟

در ادامه محمدرضا صابری نماینده و سخنگوی شورای مرکزی سینماداران بیان کرد: سینماداران مظلوم واقع شده‌اند، نجیب‌ترین صنف سینمای ایران سینماداران هستند. در جاهای مختلف فعالیت می‌کنم اما همیشه خودم را سینمادار می‌دانم، سال‌ها است که در این عرصه فعالیت دارم و این بار توفیق سخنگویی انجمن بر عهده بنده است، کار هاشم میرزاخانی با این اقدام ماندگار شد. چرا که این صنف مظلوم در هیچ‌کجا صحبتی از آن‌ها نیست.

وی ادامه داد: زمانی در مدیریت آقای فرجی تقدیر از سینماداران در بخش جنبی جشنواره وجود داشت اما نمی‌دانم چرا این بخش از جشنواره خارج شد در حالی که این تنها چیزی بود که باعث دلگرمی اهالی این صنف شده بود. و از شما که با این اقدام اسم‌تان را در تاریخ سینماداری ماندگار کردید تشکر می‌کنم. هاشم میرزاخانی خودش هم سینمادار بوده است، زمانی به او گفتم قرار است در جایی قرار بگیری که زمانی آقای مسچی در آن جایگاه بوده است. انتخاب هاشم میرزاخانی انتخاب شایسته‌ای بوده است، در حال حاضر با اقدامات او، اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است.

وی با بیان اینکه در مؤسسه سینما شهر کارهای زیربنایی مثل سینما کارت شکل می‌گیرد، ادامه داد: اثر این کار را در جشنواره‌ای مانند جشنواره فیلم فجر خواهیم دید بحث تبلیغات در سینما هم اگر به همین روالی که برایش تعریف شده است پیش برود حمایت از سینماهای ضعیف را در پی خواهد داشت، حداقلی را برای تمام سینماها در نظر گرفته شده است که باعث حمایت از سینماهای دور افتاده و ضعیف‌تر می‌شود.

پس از آن محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی قطعاتی را اجرا کرد.

در ادامه این مراسم محمد خزاعی، هاشم میرزاخانی، حبیب ایل‌بیگی، محمدرضا فرجی، سید جمال ساداتیان و محمدرضا صابری روی صحنه آمدند و از آقایان کشت‌کار از سینما «میکامال» کیش، انواری سینما «مرداس مال» تهران، مهدی کاوسی از پردیس سینمایی «بام نیایش» تهران، علمی‌زاده از «زیما مال» تهران، پالار از سینما «الهیه» گرمدره، جمارانی سینما «جم سنتر» تهران، عابدی از سینما «پرند مال» تهران، ابن‌الرضا از سینما «پرند مال» پرند، صفایی‌فر از سینما «رز مال» تهران، داوود غرابی از سینما «نارسیس» تهران، نایب‌زاده از سینما «اطلس» بم، مجید طالبی پردیس سینمایی «نگار» میبد، شفیعی از سینما «آفتاب» بهبهان، مصاحب سینما «شیراز مال» شیراز به عنوان حامیان بخش خصوصی قدردانی و تشکر کردند.

قدردانی از سیدمصطفی حسینی مدیرعامل سابق سینما بهمن سبز به دلیل توسعه این سینما در زمان مدیریت نیز بخش دیگری از این مراسم را تشکیل می‌داد.