هنرمندنیوز: به گزارش روابط عمومی جشن ملی مهر سینمای ایران، حبیب ایل بیگی در گفتگویی با بیان اینکه سازمان سینمایی باید به همه نقاط کشور با رویکرد عدالت محوری توجه نماید. جشن ملی مهر سینمای ایران در همین راستا، جبران خلایی بود که در این دوره از سوی رئیس سازمان سینمایی آقای خزاعی طراحی و پیش‌بینی شده است.
وی ادامه داد: در تهران آیین‌ها، مراسم‌ها و برنامه‌های سینمایی بسیاری در طول سال برگزار می‌شود، از دعوت به نمایش یک فیلم تا افتتاحیه جشن‌ها و جشنواره‌های ملی و بین‌المللی و تا برنامه‌های صنوف، انجمن‌ها و ..‌. اما زمانی که از تهران خارج می‌شویم بسیاری از سینماگران شهرها و شهرستان‌های ما در طول سال شاید کمتر از یک آیین داشته باشند تا دور هم جمع شوند.
معاون ارزشیابی و نظارت سینمایی با بیان اینکه طی دو سال گذشته بحث ساخت و ساز سینما در کشورمان رونق جدی گرفته است و نیز، موسسات آموزشی بسیاری در شهرهای مختلف کشور فعال شده‌اند و شاهد احیای سینمای استانی هستیم این گونه جشن‌ها را فرصت مناسب برای رونمایی از دستاوردها و ظرفیت‌های تازه خواند.
وی اضافه کرد: گرچه در جشنواره‌هایی چون: فیلم کوتاه و سینما حقیقت غالبا فیلمسازان استانی هم حضور دارند اما رقابت‌های سختی در این حوزه‌ها وجود دارد و در بسیاری از مواقع جمع کثیری از فیلمسازان استانی را در این جشنواره‌ها نمی‌بینیم چون نمی‌توانند راه پیدا کنند. برای سینماگران، سینماسازها، آموزشگاه‌ها، مراکز فنی و انیمیشن سازان و غیره که هیچگونه جشنواره‌ای به آنها اختصاص ندارد را در کجا می‌توانیم ببینیم و از آنها تقدیر کنیم؟
ایل‌بیگی با بیان اینکه تشویق و ترغیب و تایید سینماگران برای رشد و شکوفایی آنها بسیار تأثیرگذار است تصریح کرد: ما سینمای بالنده‌ای داریم که محدود به تهران نیست و بسیاری از سینماگران بزرگ کشور ما برخاسته از شهرهای دیگر بوده‌اند و با ساخت فیلم کوتاه در دفاتر سینمای جوان توانسته‌اند به چهره‌های سینمایی بین‌المللی تبدیل شوند.
وی افزود: این رشد و شکوفایی سینمای استانی باید نمودی داشته باشد که طی دو سال گذشته به مناسبت روز ملی سینما در شهریورماه و‌ تعمیم آن به همه مناطق کشور، جشن مهر سینمای ایران از سوی سازمان سینمایی طراحی و راه‌اندازی شد که می‌تواند در تحرک بخشی و ایجاد انگیزه برای هنرمندان استانی موثر باشد و با تشویق آنها این سینماگران را به گام‌ها و مراحل جدی‌تر در سینما ترغیب کند.
معاون ارزشیابی و نظارت سینمایی عنوان کرد: در سال گذشته در چند مراسم مهر سینمای ایران در استان‌ها حضور داشته‌ام و شاهد بوده‌ام که این رویداد فرهنگی با ذوق و شوق بسیاری از سینماگران در تجلیل افراد نادیده شده در سینما همراه بود.
وی خاطرنشان کرد: جشن مهر سینمای ایران اتفاق خوب و مهمی است و مورد توجه بسیاری از سینماگران استانی قرار گرفته و این سهم و حق آنهاست و ما به عنوان سازمان سینمایی باید بیش از پیش این گونه برنامه‌ها را برای آنها در نظر بگیریم.
ایل‌بیگی در پایان از همه سینماگران سطح کشور دعوت کرد که در این جشن شرکت کنند و سینماگران و همکاران شان را تشویق کنند چرا که حتما نوبت همه سینماگران دیگر نیز خواهد رسید.
گفتنی است «جشن ملی مهر سینمای ایران» به دبیری قادر آشنا و زیر نظر معاونت مطالعات و فناوری سینمایی از ۲۹ شهریورماه تا ۱۰ مهرماه در استان‌ها و ۱۳ مهر ماه در تهران برگزار می‌شود.