هنرمندنیوز: سعید مرادی مدیرعامل اتحادیه تهیه‌کنندگان فیلم و سریال ایران نسبت به اظهارنظر غیرتخصصی که به تازگی در فضای‌مجازی منتشر شده، واکنش نشان داد.

او در خصوص نظر تهیه‌کنندگان درباره نهاد تنظیم‌گر صوت و تصویر فراگیر گفت: در روزهای گذشته شاهد بودیم که یک اتحادیه وابسته به خانه سینما که عمدتاً در حوزه فیلم‌های سینمایی فعالیت می‌کند اقدام به اظهارنظر غیرتخصصی در حوزه نمایش‌خانگی کرده است که این امر با اعتراض تهیه‌کنندگان سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی شبکه نمایش خانگی مواجه شده است.

وی افزود: اتحادیه تهیه‌کنندگان فیلم و سریال ایران و کانون تخصصی رسانه‌های دیداری تنها مجامع صنفی تخصصی در حوزه سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی شبکه نمایش خانگی‌اند.

این تهیه‌کننده آثار تلویزیونی و سینمایی خاطرنشان کرد: اتحادیه تهیه‌کنندگان فیلم و سریال ایران پیش از این موضع خود را در خصوص اقدام شایسته شورای عالی انقلاب فرهنگی در تثبیت جایگاه سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا) به عنوان مرجع صدور مجوز و نظارت بر شبکه نمایش‌خانگی اعلام کرده است و مجدداً تأکید می‌کند که تلاش برخی زیر مجموعه‌های خانه سینما برای تضعیف نهاد تنظیم‌گر نمایش‌خانگی و صوت و تصویر فراگیر، امری ناصواب با هدف باج‌خواهی به نفع خانه سینما است.

وی افزود: ساترا حامی و ناظر شبکه نمایش‌خانگی است. عملکرد ساتر‌ا طی ۳ سال گذشته حاکی از توان این سازمان برای تنظیم‌گری در حوزه صوت و تصویر فراگیر و مقبولیت فعالیت‌های این سازمان در میان هنرمندان سرشناس کشور است و تلاش برای تخریب چهره ساترا در میان افکار عمومی قطعاً نتیجه‌ای جز افزایش شکاف میان مدیران خانه سینما و هنرمندان کشور نخواهد داشت.

انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران با انتشار بیانیه‌ای به این نکته تأکید کرده بود که مرکزی مستقل از صدا و سیما و وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پلتفرم‌های نمایش خانگی ایجاد شود. این نکته با انتقاداتی از سویِ برخی از تهیه‌کنندگان مواجه شد.

این انجمن وابسته به خانه سینما در حالی اقدام به انتشار این بیانیه کرد که چند سالی است ساترا به عنوان نهاد تنظیم‌گر در حوزه شبکه نمایش‌خانگی و رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر فعالیت می‌کند و چندی پیش شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلام مصوبه‌ای به تثبیت این جایگاه تأکید کرد. همچنین تفکیک وظایف میان وزارت ارشاد و صداوسیما در این باره اتفاق افتاده و به زودی قوانین آن همراه با برنامه هفتم توسعه از سوی مجلس رسماً ابلاغ خواهد شد.