هنرمندنیوز: محمد قنبری مدیر پردیس «مگامال»سی درباره وضعیت استقبال از فیلم‌های در حال اکران در سینماها، پس از توقف اکران فیلم‌های کمدی گفت: معمولاً در ماه محرم هر سال سینماها به‌مدت ۵ روز به‌طور کامل تعطیل هستند و امسال هم از روز قبل از تاسوعا تا روز سوم امام (ع)، سینماها تعطیل بودند.

وی ادامه داد: از قبل از این تعطیلات و با توقف اکران فیلم‌های کمدی از ابتدای ماه محرم، ما در گیشه با افت فروش ۷۰ الی ۷۵ درصدی مواجه شدیم. اصولاً هم البته مردم در این ایام کمتر به سینما می‌روند و ترجیح می‌دهند در مراسم‌های عزاداری شرکت کنند. یعنی در این افت فروش، هم حذف فیلم‌های کمدی دخیل بوده و هم پایبندی و ارادت عموم مردم ایران به آئین‌های عاشورایی.

این سینمادار گفت: فیلم‌هایی که در این شرایط در حال اکران هستند هم فیلم‌های تازه‌ای محسوب نمی‌شوند. «سه‌کام حبس» از ماه خرداد روی پرده بود و «کت چرمی» هم بیش از یک ماه می‌شود که اکران خود را آغاز کرده است. دیگر فیلم‌های اجتماعی روی پرده هم پتانسیل چندانی برای جذب مخاطب در این ایام نداشته‌اند. امید داریم با بازگشت فیلم‌های کمدی، گیشه سینماها در مردادماه و شهریورماه شرایط بهتری را تجربه کنند.

قنبری تأکید کرد: افت ۷۵ درصدی فروش سینماها پس از توقف اکران کمدی‌ها به خوبی نشان می‌دهد که فیلم‌های اجتماعی ما ظرفیت بالایی برای جذب مخاطب ندارند. البته در همین شرایط و به نسبت دیگر فیلم‌های غیرکمدی، می‌توان گفت دو فیلم «سه‌کام حبس» و «کت چرمی» عملکرد بهتری داشته‌اند. در بازه‌ای که فیلم‌های کمدی روی پرده نیستند این دو فیلم به دلیل موضوع و ترکیب بازیگران عملکرد قابل‌قبول‌تری داشتند که آن هم از نگاه من ایده‌آل نبوده است.

وی افزود: معتقدم یک فیلم اجتماعی و یا غیرکمدی اگر از همه جهات از فیلمنامه و ساختار گرفته تا ترکیب بازیگران، درست و به‌قاعده باشد، حتی همزمان با اکران فیلم‌های کمدی می‌تواند مخاطب خود را پیدا کند. مثل فیلم «متری شیش و نیم» که در سال‌های قبل توانست فیلم‌های کمدی را هم در فروش پشت‌سر بگذارد. فیلم‌های اصغر فرهادی و یا فیلم‌هایی مانند «لاتاری» محمدحسین مهدویان و «مغزهای کوچک زنگ‌زده» از هومن سیدی هم همین شرایط را در گیشه داشته‌اند. این دست فیلم‌ها حتی در صورت اکران همزمان با فیلم‌های کمدی هم می‌توانند راه خود را در گیشه پیدا کنند.

این سینمادار در پایان گفت: با توجه به شرایط اقتصادی جامعه باید این نکته را هم مدنظر داشته باشیم که همه چیز با تورم بالا مواجه شده و سینما رفتن هم دیگر چندان تفریح ارزانی نیست و به همین دلیل خانواده‌ها زمانی را که می‌خواهند صرف سینما رفتن کنند، ترجیح می‌دهند به تماشای یک فیلم کمدی بروند. البته فیلم‌های اجتماعی هم مخاطب خاص خود را دارند که این مخاطبان در هیچ شرایطی فیلم کمدی نمی‌بینند. در مجموع عوامل مختلفی بر شرایط اکران تأثیرگذار است و نمی‌توان تنها یک عامل را به همه زمینه‌های دیگر تعمیم داد.