هنرمندنیوز: به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در آیین پایانی «طرح ولایت» ویژه معلمان و فعالان فرهنگی که در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، با اشاره به این که «طرح ولایت» حاصل تلاش و مجاهدات علمی و عملی مرحوم علامه مصباح یزدی بوده است، از «بصیرت» به عنوان امتیاز ویژه آیت الله مصباح یزدی نام برد و افزود: این ویژگی ممتاز ایشان به دلیل ورود غیورانه به عرصه سیاست و حمایت از انقلاب و نظام و رهبری و در کنار تألیف آثار علمی در حوزه‌های مختلف، مغفول مانده است.

وی افزود: ایشان علاوه بر شناخت دقیق از تحولات انقلاب، در تحولات پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز از بسیاری از بزرگان و اندیشمندان در شناخت و تحلیل دقیق مسائل سیاسی جلوتر و پیشگام بود.

 

٭٭٭ ورود نیروی‌های جوان حزب‌اللهی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزیر فرهنگ در بخش دیگری از سخنان خود، به بیان برخی از نکات درباره کارنامه حضور ۲ ساله در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت و گفت: در سال ۱۳۸۴ و زمان تشکل دولت نهم، کل اقتصاد کتاب ۲۵۰ میلیارد تومان بود و ۸۰ میلیارد تومان برای مدیریت حوزه کتاب در اختیار وزارت ارشاد بود. اما در سال ۱۴۰۰ وقتی مدیریت وزارت ارشاد را به دست گرفتیم، اقتصاد کتاب حدود ۸۵۰۰ میلیارد و میزان بودجه کتاب این وزارتخانه حدود ۳۰ میلیارد تومان بود.

وی افزود: در حوزه فضای مجازی، یک دهه رهبر انقلاب اسلامی تاکید داشتند و فرمودند اگر غفلت کنید، تبدیل به قتلگاه خواهد شد. اما حاصل یک دهه رها شدگی فضای مجازی، یک تأثیر شگرف در حوزه سبک زندگی افراد و انحرافات جدی در مسیر فرهنگی جمهوری اسلامی بود.

اسماعیلی تاکید کرد: ما وقتی کار را آغاز کردیم، بنا بر آن داشتیم که در حوزه‌های مختلف، ریل گذاری‌ها و جهت گیری‌ها به سمت اهداف و آرمان‌های انقلاب تغییر کند. اما کار در یک بدنه خو گرفته با سبک و نوع خاصی از حکمرانی، کار دشواری بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان این که کار تخریب در حوزه فرهنگ بسیار راحت و کار کاشت و برداشت در این حوزه بسیار مشکل است، گفت: اگر امروز از من بپرسید چه میزان به اهداف اعلامی خود در حوزه فرهنگ و هنری رسیده اید، ارزیابی من این است که این عدد، بسیار خوب است.

وی افزود: در حوزه تولید محتوا که کار اصلی ما است و باید آن را سازماندهی کنیم، این کار به دست نیرو‌های متعهد شکل می‌گیرد. وزارت فرهنگ تلاش کرده تقریبا همه منابع انسانی خود را از میان جبهه انقلاب و افراد مورد وثوق و شناخته شده انتخاب کند.

جهت گیری تولید محتوا تغییر کرده است، هر کنگره‌ای که در ماه های پیش رو برای شهدا ساخته شود، یک بسته کامل فرهنگی و هنری به همراه خواهد داشت، در حوزه تربیت نیروی انسانی امسال در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز چند المپیاد برای شناسایی استعدادهای جوان در حال برگزاری است، از فیلمسازان جوان حمایت می‌کنیم و هم اکنون از بیش از ۱۰ فیلم کار اولی به صورت مستقیم حمایت کردیم. بنابراین بدنه نیروی انسانی را با یک کار سخت، در آستانه یک تحول جدی قرار داده‌ایم.

اسماعیلی ادامه داد: به لحاظ بودجه‌ای، بودجه وزارت فرهنگ هزار و ۲۰۰ میلیارد بود که با رویکرد‌های مختلف درست به چند برابر افزایش پیدا کرده است.

 

٭٭٭بیش از ۸ فیلم جدید در حوزه دفاع مقدس در حال تولید است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود گفت: در سال گذشته و به رغم همه فشار‌هایی که وارد شد تا حوزه فرهنگ و هنر در کشور تعطیل شود، ۲۰ فیلم از جبهه انقلاب به جشنواره فیلم فجر راه پیدا کرد. آن هم با وجود آن که بسیاری از دوستان اعتقاد داشتند استعداد جبهه انقلاب برای تولید فیلم حداکثر ۷ تا ۸ فیلم است.

وی افزود: برای سال جاری نیز تحول عمده‌ای رخ داده و فقط در حوزه دفاع مقدس بیش از ۸ فیلم جدید در حال تولید است. بسیاری از کتاب‌هایی که درباره شهدای دفاع مقدس تولید شده، به فیلمنامه تبدیل می‌شود. در سایر حوزه‌ها نیز اینچنین است. برای هر رویداد، یک بسته کامل فرهنگی و هنری داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود با بیان این‌که فتنه سال ۱۴۰۱ فتنه ای در حوزه فرهنگ بود، گفت: در این جنگ ترکیبی، چهره‌های برجسته فرهنگی هنری نقش آفرین و پرچمدار مبارزه با جمهوری اسلامی بودند. آن‌ها به دنبال تعطیلی این حوزه بودند.

وی افزود: سال گذشته و پس از اغتشاشاتی که از شهریورماه آغاز شد، با جریانی مواجه شدیم که به دنبال تحریم حوزه فرهنگ و هنر بود. همه برنامه‌های فرهنگی و هنری کشور تعطیل شد. بسیاری از پروژه‌ها در میانه تولید، مجبور به تغییر بازیگران شدند، چون برخی حاضر نشدند در این شرایط کار را ادامه دهند و به نهضت تحریم فرهنگ و هنر در کشور پیوستند. اما با این حال جشنواره‌های فجر، پرونق‌تر از همیشه برگزار شد.

 

٭٭٭ کسانی که کشف حجاب کردند، خودشان انتخاب کردند در حوزه فرهنگ و هنر نباشند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: فحش و ناسزای زیادی به ما نثار کردند تا ما را منفعل کنند. در ۲ سال که مسئولیت فرهنگ و هنر را داشتیم، یک سال را درگیر یک جنگ تمام عیار شدیم.

وی افزود: از همان ابتدا در برابر کشف حجاب موضع گرفتم و گفتم کسانی که کشف حجاب کنند، خودشان انتخاب کردند در حوزه فرهنگ و هنر نباشند.

اسماعیلی افزود: در نمایشگاه کتاب بعضی از ناشران به صحنه نیامدند. اما نمایشگاه کتاب با حضور ۷ میلیون نفر برگزار شد و رهبر انقلاب پس از سال‌ها به نمایشگاه آمدند و از نمایشگاه بازدید کردند و بیش از سه ساعت و نیم در نمایشگاه حضور داشتند و در یک روز تعطیل که نمایشگاه یک و نیم میلیون نفر بازدید کننده داشت، مردم و خواهران طلبه آموزش دیده در صحنه به بهترین شکل امر به معروف کردند.

وی تاکید کرد: حوزه فرهنگ و هنر با همه تهدیدات به کار خود ادامه داده است.

 

٭٭٭فردی که کشف حجاب کرده، اجازه فعالیت در سینما را ندارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به برخی شبهات در کشور گفت: مثلا برخی خرده می‌گیرند که حوزه نمایش خانگی را رها کرده ایم، در حالی که نظارت نمایش خانگی از ۳ سال گذشته از وزارت فرهنگ جدا شده است.

وی در مورد ادامه فعالیت افرادی که کشف حجاب کرده اند، تصریح کرد: کسی که کشف حجاب کرده، اجازه فعالیت در سینما را ندارد و فعالیت‌های آن‌ها منع شده است. هر کس به مقدسات توهین کرده و با فتنه گران همراه بوده، اجازه حضور در عرصه فرهنگ و هنر را ندارد.

اسماعیلی در ادامه گفت: در مورد نمایش فیلم ها، همه اعضای شورای نمایش را تغییر دادم و ۹ فرد حزب‌اللهی در شورای صدور نمایش حضور دارند.

وی افزود: البته تعداد بسیار زیادی کار تولید شده از زمان قبلی داریم و به ۱۸ مورد از آن‌ها با وجود آن که صدور مجوز پروانه دارند، نتوانسته‌ایم زمان نمایش در سینما‌ها بدهیم.

 

٭٭٭ بین مردم هستم و بیش از ۱۰۰ سفر استانی رفته‌ام

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی سخنان خود گفت: امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دست بچه‌های انقلاب است.

اسماعیلی تاکید کرد: تلاش کرده‌ایم بهترین‌ها را در وزارتخانه به کار بگیریم. البته به این معنا نیست که کار ما خالی از اشکال است.

وی افزود: بین مردم هستم و بیش از ۱۰۰ سفر استانی رفته‌ام. خود را مقید می‌دانم در جمع مردم حاضر شوم و با آن ها گفتگوی رو در رو داشته باشم. ما محتاج نگاه‌های نقادانه هستیم و این موضوع را به همه افراد زیرمجموعه نیز گوشزد کرده‌ام.