هنرمندنیوز: به گزارش روابط عمومی؛ پلتفرم «تماشاخونه» مجموعه ای از آثار سینمای ایران و جهان را به صورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار داده و این روزها مستند «ویران تومیک: مرد عنکبوتی پاریس» یکی از آثاری است که در این مجموعه عرضه شده است.

یک سارق ورزشکار در سال ۲۰۱۰ نقاشی هایی به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار را از موزه هنرهای مدرن پاریس سرقت کرد. ویران تومیک این سارق جسور از ساختمان‌های آپارتمانی پاریس بالا می‌رفت و پشت بام‌ها را زیر پا می‌گذاشت تا به آپارتمان‌های طبقه بلند نفوذ کند. به همین دلیل به مرد عنکبوتی، بزرگ ترین سارق پاریس شهرت یافت. او جواهرات، تابلوهای هنری و سایر اشیای قیمتی را سرقت می کرد و زندگی خوبی داشت.

مستند جنایی «ویران تومیک: مرد عنکبوتی پاریس» محصول ۲۰۲۳ فرانسه به کارگردانی جیمی رابرتز که توسط نتفیلیکس پخش شده است درباره سارق مردعنکبوتی پاریس است. در این مستند مصاحبه‌هایی با تومیک و اطرافیان او و کارآگاهان جنایی که او را دستگیر کرده اند، انجام شده و با صحنه های بازسازی شده، روش‌های ماهرانه و دقیق و مهارت‌های او توصیف می‌شود. در این مستند به سوالاتی چون تومیک چگونه این سرقت بزرگ را انجام داد و چه طور توانست بدون هشدار دادن به نگهبانی ۵ تابلوی شاهکار را بدزدد و بدون دیده شدن این کار را انجام دهد پاسخ داده می شود.

مستند «ویران تومیک: مرد عنکبوتی پاریس» که امتیاز ۶.۶ را در سایت IMDb به دست آورده به مدت یک ساعت و ۲۶ دقیقه به صورت رایگان و با زیرنویس اختصاصی در پلتفرم «تماشاخونه» قابل مشاهده است.