هنرمندنیوز: به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی در گردهمایی هنرمندان و سینماگران با تاکید بر حضور پرشور هنرمندان در این مراسم به جهت همدردی با مردم غزه اظهارداشت: ما امروز برای همدردی با مردم غزه گردهم آمدیم و این جنایاتی که دارد رخ می‌دهد باعث شده دور هم جمع بشویم. ما در کجای تاریخ ایستاده ایم و در کنار چه گروهی است قرار است بایستیم؟

وی گفت: شما اگر به کربلا برگردید و مطالعه کنید متوجه می‌شوید که تبلیغات بسیار زیاد یزید و خاندان یزید باعث شد برخی در انتخاب خودشان دچار شک بشوند.

خزاعی با اشاره به وقایع عاشورا افزود: در واقع سه عده با یزید بودند؛ دسته‌ای که ثروت اندوز بودند و به دنبال مقام و پست. دسته دوم کسانی بودند که بی‌تفاوت بودند شاید نماز خواندند و روزه گرفتند اما در کنار یاران تمام حسین(ع) قرار نگرفتند و در آخر جزو توبه کنندگان بودند اما دیر شده بود. عده‌ای نیز بودند که با بصیرت بودند که در کنار امام قرار گرفتند و باعث شدند امروز کربلا و واقعه عاشورا جهانی شود.

رئیس سازمان سینمایی درباره سکوت هنرمندان علیه جنایات رژیم صهیونیستی در غزه اظهارداشت: کسانی که امروز سکوت می‌کنند با سکوتشان ناخواسته دارند با اسرائیل همراهی می‌کنند. اینان یا در گروه توابین خواهند بود یا یزیدیان. امروز کسانی که از کنار وقایع غزه می‌گذرند بدانند که در آینده تاریخ راجع به آنها قضاوت می‌شود. هر اثر هنری که امروز انجام می‌شود، ثبت می‌شود و در آینده می‌ماند چرا که همه ما امروز برای دفاع از مظلوم اینجا هستیم.

وی از ثبت نام فیلمسازان برای حضور در غزه خبر داد و گفت: امروز ثبت نام بسیاری از فیلمسازان را داریم که دوست دارند مستندنگاری‌کنند و در عملیات‌ «طوفان الاقصی» حضور داشته باشند. برای من این چند روز بسیار جالب بود که اشتیاق زیادی از سوی هنرمندان و سینماگران دیدیم برای آنکه در کنار مردم غزه باشند، اغلب هنرمندان در کنار مردم غزه هستند. در حوزه سینما و حوزه‌های دیگر تعداد زیادی از هنرمندان سرشناس این جنگ را محکوم کردند و در کنار مردم غزه ایستادند.

خزاعی با بیان اینکه این نسل کشی در غزه یادآور هولوکاست است، گفت: شاید در آن زمان رسانه‌ها از پیروزی یزید خبر دادند اما در طول تاریخ پیروزی امام حسین(ع) کاملا مشهود بود.

رئیس سازمان سینمایی افزود: اینکه رسانه‌ها چه می‌گویند بحث دیگری است اما طی زمان شما خواهید دید که جریان مقاومت پیروز خواهد شد و این مسیر سخت است و ما باید برای اتفاقات بزرگ آماده شویم.

سینماگران و هنرمندان کشور ۲۹ مهرماه با تجمع و برگزاری گردهمایی در موزه هنرهای معاصر تهران، ظلم و کشتار مادران و کودکان بی‌گناه و بمباران بیمارستان غزه را محکوم کردند. جنایات وحشیانه‌ای که رژیم کودک‌کش صهیونیستی بر مردم فلسطین روا داشته و با بمباران بیمارستان غزه، یکهزار مادر و کودک بی‌گناه را به شهادت رسانده‌ است.

هوشنگ توکلی، بازیگر پیشکسوت سینما نیز در سخنانی اظهار کرد: اتوریته اسراییل با استراتژی نوینی که حماس انتخاب کرد، شکست و نیروهای مقاومت توانستند به موفقیت‌های بزرگ دست یابند. پیام مقام معظم رهبری نیز همین بود و سایر مطالب حاشیه است. اگر حواشی را مدیریت کنیم، زحمات عزیزان و شهیدان دیده خواهد شد.

او در بخشی از سخنانش گریزی به ماجرای اخیر سینمایی در قتل داریوش مهرجویی زد و خواهان برگزاری رویدادی فرهنگی با هدف نقد و تحلیل آثار غلامحسین ساعدی شد.

او گفت: ۴۲ سال پیش اگر گفتیم به امریکا سلام نمی‌کنیم، قرار نیست تنبیه شویم. موضوع ما و مردم فلسطین در اینجا مشترک است. برای این موضوع کشته هم دادیم تا ملت مستقلی باشیم.

توکلی تصریح کرد: بعد از چهار دهه به وظیفه خود بپردازید و هرکس سر جای خودش باشد. از آقای سالاری (معاون هنری) نیز خواهش می‌کنم که مروری بر آثار فرهنگی گذشتگان داشته باشند. زمانی که دختر مهرجویی در مراسم پدرش می‌گوید قاتلین کنارم هستند، یعنی ١٠٠ سال داریم به عقب برمی‌گردیم. این چه قدرتی بوده که توانسته نفوذ داشته باشد؟ متاسفانه هنرمندان ما موفق نشدند نقد خود را در برابر اتوریته جناح‌های سیاسی غیر در ایران بیان کنند.

این بازیگر گفت: موضوع غلامحسین ساعدیسیزیزم را اینجا مطرح می‌کنم. اهالی مطبوعات این را ثبت کنید و به آن واقع بینانه بپردازید. نسل جدید ما بزرگ شدند اما اسیر تفکرات مبهم هستند و نیاز به کمک دارند.

توکلی در پایان به مردم فلسطین تبریک و تسلیت گفت و افزود: آنها پیروزند اما تسلیت عرض می‌کنم که عزیزان خود را دقیقه به دقیقه از دست می‌دهند. به امید دستاورد های بزرگ تر و بهتر ابوالقاسم طالبی کارگردان سینما از دیگر سخنرانان این مراسم بود.

وی گفت: حادثه خیلی عظیمی اتفاق افتاده و ابهت پوشالی رسانه‌های صهیونیستی شکسته شده است. صدای کسانی که همواره آگاهانه برای اینان تبلیغ می‌کردند شکسته است.

او گفت: بایدن اگر یک حرف خوبی زده باشد، این است که صهیونیست حتما نباید یهودی باشد. کسانی که می‌بینند پدری گوشت چرخ‌شده بچه‌اش را می‌برد و از مقاومت حرف می‌زند و باز کرکس‌گونه در مراسم عزیزی بر گرد جنازه، صدای کرکس‌ها را درمی‌آورند و وقتی صدای زن برومندی شنیده می‌شود صدای کرکس‌ها درمی‌آید نشان می‌دهد صهیونیست در میان هنرمندان هم هستند. کسانی که به دنبال فالوور هستند. ای مرگ بر فالوور و اندیشه صهیونیستی که نمی‌بینیم اشک مادران را. شما هنرمند نیستید. به شما جایزه می‌دهند و جشنواره صهیونیستی هم می‌برند. بدانید شما مبلغ صهیونیست هستید؛ چه بدانید و چه ندانید.

طالبی اظهار کرد: بدانیم که در بین ما متاسفانه کسانی هستند که حلقوم صهیونیست‌ها هستند. از ته دل منِ ناچیز تاسف خودم را از این آدم‌ها در میان خودمان ابراز می‌دارم و درود می‌فرستم به شما شجاعانه اینجا هستید؛ چراکه ما می‌دانیم هر که علیه صهیونیسم کار کرد را یا ترور کردند و اگر حذف فیزیکی نکردند با بیماری می‌کشند؛ سیف‌الله راد، نادر طالب زاده، فرج الله سلحشور و … را می‌کشند و نمی‌گذراند که سر و صدا شود. به حق همه مظلومان ریشه این غده سرطانی و رژیم جعلی کنده شود.

در این مراسم همچنین مدیران و هنرمندان سایر حوزه‌ها نیز سخنرانی کردند.

ابوالقاسم طالبی، هوشنگ توکلی، جمال شورجه، مسعود نقاش زاده، امیرحسین شریفی، اکبر ثقفی، رضا توکلی، ستار کاکایی، جواد نوروزبیگی سیداحمد میرعلایی، سیدجمال ساداتیان، محمود گبرلو، امیر سماواتیسعید الهی، شفیع آقامحمدیان، اقامحمدیان، حمید بهمنی، برادران صیدخانی، یاسمن نصرتی، علی لدنی، محسن علی اکبری، جلیل فرجاد،علیرضا حسینی، مهدی عظیمی، رضا رستگار، محبوبه زارعی، قادر آشنا، هادی انباردار، بهمن حبشی، حسین طلابیگی، محمود بنفشه خواه، محسن ابراهیم زاده، محمد شیری، از جمله هنرمندان و مسئولان حاضر در این مراسم بودند.

گردهمایی هنرمندان و سینماگران در اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی با اجرای نقالی از سوی یکی از هنرمندان آغاز و پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران ادامه پیدا کرد.

ابتدای مراسم با یک دقیقه سکوت به احترام کودکان بیگناه کشته شده در غزه همراه بود.

اجرای مراسم رسمی این گردهمایی را علی خلیلی که خود را فلسطینی معرفی کرد، بر عهده داشت. او معتقد است که مبارزه‌ی هنرمندان به اندازه‌ی مبارزه با تفنگ اهمیت دارد و مبارزه، شامل برنامه‌های هنری و فکری نیز می‌شود.

او با اشاره به توانایی‌های هنرمندان در مبارزه به وسیله هنر، گفت: هنرمندان فلسطینی بسیار بزرگ هستند؛ آنان هم از طریق آثار خود جنگیده‌اند.

خلیلی اظهار کرد: مبارزه هنرمندان کمتر از مبارزه نظامی نیست و هدف ما تحقق آزادی و استقلال مردم فلسطین است.