هنرمندنیوز: سفرهای استانی رییس سازمان سینمایی با هنرمندان شهرستان‌های مختلف و شنیدن درد دل‌های آنها موقعیت تازه‌ای فراهم آورد تا مقدمات طرحی آماده شود که به جشن مهر سینمای ایران معروف شد.

اولین دوره جشن مهر سینمای ایران سال گذشته در بحبوحه ناآرامی های جامعه در استان‌های مختلف برگزار شد. خروجی اولین دوره جشن مهر سینمای ایران حاکی از این بود که هنرمندان شهرستان‌ها از اینکه مدیریت مرکز به آنها این امکان را داده که دیده شوند انگیزه مضاعفی پیدا کرده‌اند.

با این نگاه می‌توان گفت جشن مهر سینمای ایران می‌تواند سرآغازی برای سینمای ایران باشد و می‌تواند به سینمای استان‌ها کمک کند تا پروبال بگیرد و شکل بهتر و آراسته‌تری از خود نشان دهد.

اگر درگذشته رسیدن جوانان هنرمند شهرستانی به مدارج بالای فیلمسازی حرفه‌ای به رویا شباهت داشت، جشن مهر سینمای ایران راه را برای ورود این عده به سینما باز کرده است. اهمیت دادن به گزاره سینما در شهرستان‌ها و قوام گرفتن سینمای حرفه‌ای در استان‌های مختلف نشان از این دارد که سینما در شهرستان‌ها به حوزه تولید فیلم ورود جدی کرده و می‌خواهد شکل تازه ای از سینما را تجربه کند که پیشتر سابقه نداشته است. اینکه سینمای استان‌ها از حالت مصرف‌کننده محض به تولیدکننده آثار با محتوای بومی و محلی تبدیل شود، می‌تواند خبر خوبی برای سینماگران شهرستانی و نیز علاقمندان فیلم های بومی و محلی باشد.

به نظر می‌رسد جشن سینمای ایران نقطه اتکای هنرمندان و مدیران استانی برای رسیدن به محتوایی تازه است. از یاد نبریم که استعدادهای فراوانی در حوزه سینما در استان‌های مختلف داریم که متاسفانه به علت عدم توجه و نبود سازوکار قانونی همیشه از دایره توجهات اهالی سینما دور بوده‌اند و این موضوع آسیب‌های زیادی به کلیت سینما و مساله کادرسازی و پرورش نسل تازه فیلمسازی وارد کرده است. جشن مهر سینمای ایران می‌تواند این خلا را پر کند و موقعیت تازه ای را برای مسوولان سینمایی کشور پدید آورد.

استفاده از ظرفیت‌های استان‌ها با توجه به وسعت و قدمت و سبقه فرهنگی آنها می‌تواند رنگین کمانی از استعدادهای تازه و متفاوت و پرشور را معرفی کند که تاکنون جایشان در سپهر سینمایی کشور کاملا خالی بوده است.

«علی نوروزی»