هنرمندنیوز: به نقل از ورایتی، در حالی که مجارستان «چهار روح کایوت» برنده جایزه انسی را به اسکار معرفی کرد، ترکیه هم «درباره علف‌های خشک» نوری بیلگه جیلان را به اسکار فرستاد. بوتان هم با «راهب و تفنگ»، بولیوی با «ویزیتور»، بلغارستان با «درس‌های بلاگا»، قرقیزستان با «این چیزی است که به یاد می‌آورم»، لیتوانی با «آهسته»، رومانی با «از پایان جهان انتظار زیادی نداشته باش» به اسکار می‌روند.

«چهار روح کایوت» ساخته آرون گادر که از سوی مجارستان انتخاب شده فیلمی انیمیشن است که برنده جایزه هیات داوران جشنواره فیلم انسی شد و جایزه بهترین فیلم انیمیشن جشنواره شانگهای، جایزه ویژه جشنواره آریزونا و جایزه بزرگ جشنواره رسانه های جدید لس آنجلس را به دست آورد. این فیلم درباره تلاش یک شرکت نفتی برای احداث خط لوله در غرب میانه آمریکا و اعتراضات قبیله بومی آمریکایی و یادآور ماجراهای اسطوره‌ای کایوت حیله‌گر و رودرانر زبل است.

به گزارش ددلاین، ترکیه با «درباره علف‌های خشک» ساخته نوری بیلگه جیلان فیلمساز مطرح سینمای ترکیه در اسکار حضور خواهد داشت. این فیلم که ۱۹۷ دقیقه‌ای است ششمین فیلم نوری بیلگه جیلان است که از سوی ترکیه به اسکار معرفی شده‌است. فیلم درباره یک معلم جوان است که خدمت سربازی خود را در روستایی دورافتاده در آناتولی طی می‌کند و امید خود را برای فرار از زندگی تلخش از دست داده است. مروه دیزدار بازیگر فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن امسال شد.

ددلاین همچنین خبر داد که فیلم بوتان «راهب و تفنگ» ساخته پائو چویینگ دورجی که در جشنواره تورنتو و تلوراید حضور دارد، ساخته جدید دورجی است که با «لونانا: گاومیشی در کلاس درس» نامزدی اسکار را کسب کرده بود. داستان فیلم جدید وی در سال ۲۰۰۶ در بوتان می‌گذرد. مدرنیزاسیون از راه رسیده و بوتان آخرین کشور جهان است که به اینترنت و تلویزیون وصل شده و اکنون بزرگترین تغییر همه دموکراسی است و در این میان لامایی به دلیلی نامشخص در جستجوی یک تفنگ است.

فیلم قرقیزستان با عنوان «این چیزی است که به یاد می‌آورم» ساخته آکتان آریم کوبات کارگردان مطرح قرقیز است که فیلم‌های قبلی‌اش در جشنواره‌های کن، لوکارنو و برلیناله به نمایش درآمده‌اند و جایزه برده‌اند. این فیلم محصول مشترک قرقیزستان، ژاپن و فرانسه و درباره داستان تراژیک مردی به نام زارلیک است که حافظه‌اش را از دست می‌دهد و به مدت ۲۰ سال ناپدید می‌شود. سرانجام او پیدا می‌شود و پسرش وی را به قبیله خودش برمی‌گرداند که در غیاب وی تغییر زیادی کرده است. این فیلم که ماه اکتبر در جشنواره فیلم توکیو در بخش رقابتی به نمایش درمی‌آید، پیش از این در جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک ماه گذشته جایزه بزرگ هیات داوران را دریافت کرده است.

آخرین مهلت معرفی فیلم‌های نماینده هر کشور برای رقابت در بخش بهترین فیلم بین‌المللی اسکار ۲۰۲۴ دوشنبه دوم اکتبر (۱۰ مهر) است.

تاکنون استرالیا، بوتان، بولیوی، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، کانادا، شیلی، کلمبیا، کرواسی، استونی، آلمان، مجارستان، ژاپن، قرقیزستان، لیتوانی، هلند، پرو، رومانی، اسلوونی، کره جنوبی، سوییس، تایوان، تاجیکستان، تونس، ترکیه و اوروگوئه نمایندگان خود را انتخاب کرده‌اند.