اصغر عباسی که پیش از این کارگردانی فیلم کوتاه «رویای نیمه شب» را در ژانر تاریخی و فیلم‌نامه اقتباسی، در کارنامه خود دارد و با فیلم کوتاه «ستین» برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی کانادا شده است، بار دیگر به سراغ اقتباسی از یک کتاب تاریخی رفته است که محمد رسولی نویسنده این کتاب است و سیر تاریخ چندین هزار ساله ایران را با روایتی مدرن و سیال ذهن به تصویر کشیده است. «ناسوخ» کتاب خاص و پیچیده‌ای است که البته هر خواننده‌ای با هر میزان دانش و معلومات از خواندن و مطالعه آن لذت می‌برد و دریافت مناسب خود از آن را خواهد داشت.


کتاب «ناسوخ» یک اثر هنری با رویکردی نوین است که توسط نشر سبزان منتشر شده است. این اثر ترکیبی از مکتب ادبی مدرنیسم است و نویسنده در این کتاب با استفاده از ژانر فاتزی یا خیالی دست به ساخت دنیاهای سورئال (فرا واقعی) زده است که فیلم ناسوخ نیز در همین فضا سیر می کند.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «در زندگی زخمهایی هست که مثل خوره در انزوا روح را آهسته می‌خورد و می‌تراشد.» قربان نجفی، سیامک ادیب و شیوا طاهری بازیگران اصلی این فیلم تاریخی هستند که در فضایی بین رویا و واقعیت لحظاتی از اتفاقات تراژیک تاریخ را روایت می‌کنند. لازم به ذکر با اتمام مراحل پایانی تدوین، این اثر جهت اکران عمومی و همچنین حضور در فستیوال های جهانی نیز آماده می شود.


شهروز چقازردی، فرهاد زندی، یاسین آتیار، مهدی اوشی، امیرپارسا رسولی، طناز رضایی، جعفر مشعوف، علی مقدم، احمدرضا روزبهانی، آرمیتا حیدری و علی آذری نیز دیگر بازیگرانی هستند که در «ناسوخ» نقش‌آفرینی کرده‌اند. عوامل فیلم تاریخی «ناسوخ» عبارتند از: نویسندگان: مصطفی بیرانوند و اصغر عباسی، تهیه کننده و کارگردان: اصغر عباسی، جانشین تهیه و مشاور کارگردان: محسن محمدحسنی، مدیر فیلمبرداری: مهرداد افراسیابی، طراح صحنه: حمیدرضا عامری، طراح لباس: مریم ناصری، طراح چهره پردازی: علی بهرامی فر، مدیر صدابرداری: حامد صمدزاده، برنامه ریز و دستیار اول کارگردان: محمدرضا نوری، منشی صحنه: آرزو قربانی، تدوین و اصلاح رنگ و نور: هانی سلمانی، موسیقی: حسین میرزاقلی، طراحی و ترکیب صدا: مهدی جمشیدیان، طراحی جلوه‌های ویژه بصری: وحید ربانی، تامین هنروران: سیماسازان فرداد، طراح پوستر: اصغر عباسی، عکاس و تصویربردار پشت صحنه: نیما و سینا موسوی، مدیر تولید: نیما مجتهدی، مدیر تدارکات: مجید طالبی، تدوین فیلم پشت صحنه: سینا کریمایی، مشاور رسانه‌ای: محمد کفیلی، ترجمه و زیرنویس: سارا احمدی، مجری طرح و پخش کننده بین‌المللی: مآفیلم. محصولی از موسسه فرهنگی، حقوقی بزرگمهر حکیم.