هنرمندنیوز: به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم حوا، نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «شهربانو» به کارگردانی مریم بحرالعلومی با اجرای میثم کریمی برگزار شد.

در ابتدای این نشست مریم بحرالعلومی نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این اثر بیان کرد: این فیلم اواخر سال ۹۸ فیلمبرداری شد. «شهربانو» قصه یک مادر خطاکار است که به همین واسطه به حبس ابد محکوم می‌شود و زمانی که برای مرخصی می‌آید متوجه اتفاقاتی در خانواده‌اش می‌شود و از هم گسیختی این خانواده تصویر جدیدی به این مادر می‌دهد. «پاسیو» و «شهربانو» هر دو نگاه زنانه دارد و من به نوعی مشکلاتی را در حوزه زنان مد نظر قرار دادم که چالشی‌تر است؛ کما اینکه در فیلم سومم با نام «قطع فوری» باز هم به موضوع زنان پرداخته‌ایم.

بحرالعلومی بیان کرد: من فیلمساز اجتماعی آنقدر که خودم را مکلف به بیان مسایل اجتماعی می‌دانم باید خودم را موظف به چگونگی پرداخت آنها هم بدانم، شاید به عنوان فیلمساز وظیفه‌ای در ارائه راهکار نداریم اما باید بدانیم چگونه روایت و از چه زاویه‌ای به مسأله ورود می‌کنیم ما نباید به هیچ عنوان تحرم برانگیز و حقیرانه با موضوعات زنان برخورد کنیم آن غرور زنانه که به شدت در پرداختن شخصیت شهربانو برایم مهم بود حتی در انتخاب بازیگران هم اهمیت داشت.

این کارگردان مطرح کرد: فیلمسازی به شکل مستقل امروز دیگر نشدنی است، قاطعانه می‌گویم دیگر کسی به عنوان فیلمساز با بودجه مستقل نمی‌تواند فیلمی تولید کند. وقتی از سینمای دغدغه‌مند صحبت می‌کنیم باید بگوییم امروز این نوع سینما بیشتر به حمایت نیاز دارد. اگر حمایت صورت نگیرد در سال‌های آتی شاهد مرگ سینمای دغدغه‌مند خواهیم بود.

بحرالعلومی توضیح داد: زنان جامعه ما با مسایل زیادی رو به رو هستند اما اینکه روی کدام یک می‌توان دست گذاشت مسأله مهمی است. موضوعات زیادی برای من قابل توجه هستند اینکه این جشنواره به صورت موضوعی خانواده و زن را دغدغه خود قرار داده، به نظرم اتفاق خوبی است.